تبلیغات
شبکه ملی رسانه ها وارتباطات ایران - واقعیت هاى ارتباطات غیركلامى
   

 وبلاگ من ...

 3 وبلاگ من

 3 ایمیل من

 

وضعیت یا هو

 

[YahooOnline(1z4)]

 

 

لینکستان

 

 3 http://mahmoodspace.blogfa.com

 

 3 hajili.com

 

 3 کمیسیون علمی آموزشی

 

 3 نمایندگی شبکه در خراسان

 

 3 نشریه الکترونیکی موج

 

 3 شبکه مجازی سازمان های غیردولتی ایرانی

 

 3 پرتال فناوری اطلاعات

 

 3 جامعه اطلاعاتی ایران

 

 3 فناوری اطلاعات و ارتباطات

 

لینکدونی

 

آرشیو لینكدونی

 

جستجو

  

جستجو در بلاگ

 

آمار وبلاگ

 

بازدیدهای امروز : [cb:stat_today_view]

بازدید های دیروز : [cb:stat_yesterday_view]

كل مطالب : [cb:stat_total_post]

كل نظرها :

كل بازدید ها : [cb:stat_total_view]

 

.........................................

 

 

  <واقعیت هاى ارتباطات غیركلامى

 

واقعیت هاى ارتباطات غیركلامى
ترجمه : مجید مجدنیا*
ارتباطات را مى توان فرآیند انتقال یا مبادله اطلاعات بین موجودات زنده دنیا تفسیر كرد كه یكى از نیازهاى اساسى و مهم وجود انسان ها است.
تجربه نشان داده است كه انسان ها زمانى كه از هرگونه ارتباط محروم مى شوند، به سرعت افسرده شده و به سرگشتگى و دیوانگى نزدیكتر مى شوند.
ما به محض اینكه كلمه ارتباطات را مى شنویم، بلافاصله، تلفن، رادیو، تلویزیون و یا كتاب ها و نشریات در ذهنمان مجسم مى شوند و همه وسایلى كه ما در ارتباطات كلامى با آن سر و كار داریم.
واقعیت هاى ارتباطات غیركلامى
ترجمه : مجید مجدنیا*
ارتباطات را مى توان فرآیند انتقال یا مبادله اطلاعات بین موجودات زنده دنیا تفسیر كرد كه یكى از نیازهاى اساسى و مهم وجود انسان ها است.
تجربه نشان داده است كه انسان ها زمانى كه از هرگونه ارتباط محروم مى شوند، به سرعت افسرده شده و به سرگشتگى و دیوانگى نزدیكتر مى شوند.
ما به محض اینكه كلمه ارتباطات را مى شنویم، بلافاصله، تلفن، رادیو، تلویزیون و یا كتاب ها و نشریات در ذهنمان مجسم مى شوند و همه وسایلى كه ما در ارتباطات كلامى با آن سر و كار داریم.

در ارتباطات كلامى، ما با یك زبان كه بتواند معانى و مفاهیم و منظورمان را انتقال دهد، سروكار داریم. زبانى كه باید بتواند با حامل ها و اصطلاحات خود، زمان، فضا و شرایط رویدادها و وقایع و چگونگى آن را انتقال دهد. برچسب هایى كه بتواند به وسیله معانى مختلف كلمات، تلفظ ها و شیوه هاى بیان آنها، موضوعى را از شخصى به شخص دیگر انتقال دهد و در این نقل و انتقال تصور شنونده از وقایع همانند گوینده باشد.
به راستى آیا ارتباطات كلامى، تنها راه برقرارى ارتباطات فیمابین است؟
به واقع آیا درك اهمیت ارتباطات تنها به وسیله ابزارهاى ساده و ابتدایى آن به ما هدیه شده است؟
با عنایت به تعریف ارائه شده از ارتباطات كلامى، ارتباطات غیركلامى مشمول تمامى حالت هاى ارتباطى مى شود كه به یك زبان رسمى وابسته نیست. ارتباطاتى كه به موجب آن ایده ها و مفاهیم بدون اینكه از مفاهیم و اصطلاحات كلامى استفاده شود، تشریح و تفسیر مى شوند.
به نظر شما آیا ارتباطات غیركلامى داراى چنان زمینه اى است كه بتواند چنین تعریف مهمى را دربرگیرد؟ پاسخ مثبت است. نسل هاى گذشته، انسان هایى كه قبل از تاریخ مى زیسته اند، از طریق ارتباط غیركلامى با همدیگر رابطه داشته اند. آنها همانند جانوران، صداهایى از گلوى خود خارج مى كردند.
در واقع علائم، حركات بدنى، اشارات، ترسیم نقش ها تا زمانى كه زبانى براى بیان مفاهیم آنها ایجاد شود، نیازهاى ارتباطى آنان را برآورده مى ساخت.
با نگاهى به اطراف خود، درمى یابیم كه امروز هم روش هاى متعدد براى ارتباط غیركلامى ما را احاطه كرده اند. صرف نظر از مفاهیم ارتباطات غیركلامى، بیشتر اینگونه ارتباطات با حس هاى ارتباط گر مرتبط اند. آخر از همه نیز این «حس ها» هستند كه مى توانند اطلاعات را انتقال دهند.
بشر همیشه فكر مى كرد كه فقط ۵ نوع حس دارد. بعدها دریافت كه حس ششمى نیز وجود دارد. اغلب ارتباطات ما انسان ها، با این حس ها سر و كار دارد.
ارتباط غیركلامى مرتبط با حس هاى بشرى، با حركت، رنگ و شكل توام است.
در طبیعت نیز نمونه هاى بى شمارى از این نوع ارتباط وجود دارد.
همان طورى كه اظهار شد مردمان اعصار قدیم در زمان هاى بسیار دور براى برقرارى ارتباطات از تصاویر و طرح ها استفاده مى كردند. طرح ها و شكل هاى به جا مانده از انسان هاى قدیمى در دل غارها كه برخى از آنها حتى بیش از ۲۰هزار سال قدمت دارند و در منطقه كانتابریان (جنوب غربى فرانسه و شمال اسپانیا) كشف شده اند، به قدر كافى جذابیت دارند.
به كارگیرى تصاویر بعدها به صورت خط هیروگلیف درآمد كه تقریباً یك نوع خط تصویرى بود. از زمان ایجاد خط هیروگلیف، كه قدیمى ترین آن به مصر (۳۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح) و آخرین آن به قرن ۱۴ نسبت داده شده است و در جزایر فیلایى (Philae) نمونه هاى آن كشف شده اند، مشخص شده است كه این خط به عنوان اولین خط تصویرى، قدیمى ترین ابزار ارتباطى بین Hittites و Cretans بوده و در بین آنان كاربرد داشته است.
بشر به غیر از ابزار تصویرى كه با حس بینایى وى ارتباط داشت، ابزارهاى دیگرى همچون ارتباطات چهره اى و حركتى را نیز داشته است. نمادهاى چهره اى همانند اخم كردن، خندیدن، عصبانى شدن، گریه كردن و... حالت هاى مختلفى هستند كه به صورت موثر در موقعیت هاى مختلف و در ارتباطات رو در رو انتقال دهنده حالات و پیام آنها بوده است.
حالت هاى حركتى نیز در ارتباطات كاربرد دارند كه مى توانند مبهم یا روشن باشند.
اگر شخصى به یك تنگ آب و سپس به دهان خود اشاره كند، این شاید نمونه اى از یك ارتباط حركتى روشن و بدون ابهام باشد. یعنى آشكار است كه وى تشنه است و درخواست آب مى كند. از طرف دیگر در اغلب موارد موقعیت هاى غیرقابل تفسیرى نیز وجود دارند كه در شرایط متفاوت معانى مختلفى را انتقال مى دهند و برداشت دقیق و صحیح آنها به عوامل مختلفى از قبیل عوامل فرهنگى، جغرافیایى، اجتماعى و غیره مربوط مى شود.
در هندوستان، استرالیا و برخى از كشور هاى غربى، چنانچه كسى سرش را بالا و سپس پائین بیاورد، به معنى تایید است اما همین حركت در كویت دقیقاً معنى برعكس دارد و مفهوم (نه) را القاى مى كند. در شبه قاره هند چنانچه یك زن با انگشت نشانه دماغ خود را لمس كند، این حركت نشان دهنده تعجب و شگفتى وى است. در خاورمیانه همین حركت به معنى خدمتگزارى بوده و فرد نیت و آمادگى خود را براى انجام كار حتى تحت سرپرستى یك شخص دیگر اعلام مى كند و البته این نوع حركت ها بیشتر از سوى مردان انجام مى شود. در ایران نیز اگر شخصى بخواهد بگوید كه من با كمال میل در خدمت شما هستم و از دستورات شما اطاعت مى كنم، دست راست خود را روى چشم راست خود مى گذارد.
ما در زندگى روزمره، به طور مداوم تركیبى از كلمات و حركات را جهت بیان منظورمان به كار مى گیریم. صدا زدن كسى همراه با لبخند و گفت وگو با وى، با صدا كردن وى بدون لبخند متفاوت است.
ارتباطات غیركلامى ناخودآگاه، آنچه كه ما آن را زبان بدنى و یا درست بگوییم زبان حركتى (حالت اندامى) مى نامیم، یك اصطلاح علمى است.
حالات بدن ما گاهى بیانگر حالات روحى روانى ما بوده به طورى كه شاید ما قادر نباشیم آن را با كلمات بیان نماییم. كاربرد زبان حركتى مى تواند بازتابى یا غیربازتابى بوده و حالت بدنى، یا وضعیت و شرایط روحى ما همراه پیام به شخصى كه منتظر دریافت پیام است، منتقل شود.
زمانى كه تمركز مى كنیم، مردمك چشم مان تنگ مى شود و وقتى خسته ایم، خمیده تر به نظر مى رسیم و زمانى كه به هیجان مى آییم فیزیك چهره مان فرق مى كند.
جولیوس فست در كتاب معروف خود به نام (زبان حركت بدنى) كه در سال ۱۹۸۴ منتشر شد، بیان كرده است كه زبان بدنى حاصل نفوذ فرهنگى و محیطى است. شخصى كه در آمریكاى شمالى زندگى مى كند و به زبان حركات بدنى آشنایى دارد ممكن است به سادگى در درك حس و قصد شخص دیگرى كه در اسپانیا زندگى مى كند، دچار اشتباه شود. از بین حس هاى پنجگانه خودمان، حس شنوایى اساساً به ارتباطات كلامى متكى است اما مى تواند در ارتباطات غیركلامى نیز كاربرد داشته باشد. به تجربه ثابت شده است كه حس متانت و آرامش، عصبانیت، بشاشیت و خوشرویى، افسردگى و امثال آن مى تواند از طریق آواهاى هماهنگ و موزون به دیگرى منتقل شود. از آواشناسى در درمان و بهبود افسردگى نیز استفاده مى شود. (كاسیلیت ۱۹۹۹)
ارتباطات مى تواند با حس بویایى نیز مرتبط باشد. مطالعات دانشمندان ثابت كرده است كه برخى از جانوران و حشرات از طریق حس بویایى امیال جنسى خود را به جفت خود منتقل مى كنند.
حس لامسه از مدل هاى قوى و مؤثر در ارتباطات است. یك بوسه یا یك دست دادن ساده و یا در آغوش كشیدن كسى، حتى یك لبخند كوچك توام با نوازش یا با دست گذاشتن برروى دوش كسى، مى توان ارتباط بسیار قوى و موثرى برقرار نمود كه حتى با صدها كلمه و حرف میسر نمى شود.
برخى ها هم ادعا مى كنند كه با گرفتن دست كسى حتى مى توانند فكر آنها را هم بخوانند. از میان این همه شواهد موجود در طبیعت، باور نمى كنم كه برقرارى ارتباط از طریق حس چشایى میسر نباشد.
تله پاتى (دو هم اندیشى) یكى از راه هاى ارتباط كه در مورد آن بسیار صحبت شده است، یكى از امكانات برقرارى ارتباط بدون كلام است. تله پاتى با نفى حواس پنجگانه مرتبط است. تعمق در مورد وجود تله پاتى به اواخر قرن بیستم برمى گردد. جنجالى كه توسط آقاى جوزف بى رینز و سایر روانشناسان دانشگاه گرونینگن هلند در سال ۱۹۳۷ راه افتاد.
آینده ممكن است روش هاى دیگرى را براى برقرارى ارتباطات به ارمغان بیاورد. یكى از روش هایى كه اخیراً بشر به آن دست یافته است، امواج مغزى است. تجربه ثابت كرده است كه تمام فرآیندهاى مغزى كه هم در حیوانات و هم در مغز انسان ها جریان دارد، حاصل یك الگوى پیچیده اى از جریان الكتریكى لحظه اى است (Bazier1961) هر فرآیند مغزى با نمونه نوسان الكتریكى فردى تلفیق مى شود. تجربه گرایان توانسته اند این نوسانات الكتریكى مغزى را ثبت كنند. همچنین آنان دریافته اند كه با برگشت دادن جریان الكتریكى در مسیر طى شده، امكان اعمال تغییر و اصلاح در ذهن دریافت كننده پیام با یك مجموعه از نمونه هاى خاص وجود دارد. (Delgado1967)
تاثیر روش دكتر دلگادو با ایجاد جریان الكتریكى معكوس بر روى مغز یك گاو و در یك سالن و روى رینگ بوكس، به طور دیدنى براى تماشاچیان تشریح شده است.
این فرآیند زمانى كه بر روى یك انسان پیاده مى شود، مى تواند تله پاتى نام بگیرد كه تحت عنوان انتقال ویژه اطلاعات بین موجودات در طبقه بندى ارتباطات غیركلامى جاى مى گیرد.
در حال حاضر شاید برخى از مفاهیم ارتباطات به طور غیرمستقیم نقش هاى عمده اى در زندگى روزمره، داشته باشند به هر صورت اینگونه اثرگذارى ها نمى تواند مانع توقف ذهنیت سازى هاى نویسندگان در زمینه هاى مختلف ارتباطى شود.
در داستان (گاو نر) نوشته آقاى پیرس آنتونى ۱۹۷۶ نمونه هایى از قوانین یك نوع بازى كه (زندگى) نام گرفته است، براى به تصویر درآوردن ارتباطات به كار گرفته شده است. در داستان «ژوپیتر دزد» نوشته دونالد مفیت (Donald Meffitt ۱۹۹۷) موجودات بیگانه اى خلق شده اند كه فقط از طریق حس بویایى ارتباط برقرار مى كنند.
داستان ها و افسانه هاى بسیارى وجود دارند كه موضوع تله پاتى را القا مى كنند اما شاید برجسته ترین آنها را بشود به كتاب هاى مرد ویرانگر نوشته آلفرد بستر ۱۹۷۸ و مرد كامل كه توسط جان برنر ۱۹۷۳ به تحریر درآمده اند، اشاره كرد.
كتاب مرد ویرانگر داستانى را بیان مى كند كه در آن هر یك از اعضاى جامعه، یك (تله تاپ) هستند و داستان مرد كامل مسائل و موضوعاتى كه در آن تله تاپى به صورت منفرد و مجزا در یك جامعه بشرى معمولى مطرح است، بازگو مى كند. آرتو پى و كلارك در مورد تخلیه بار الكتریكى مغزها در داستان هاى خود، جزیره دلفین ها (۱۹۷۱) و داستان محدوده عمیق (۱۹۶۸) اشاره كرده است. وى در این داستان ها در مورد رابطه بین بشر و خالقان دریا صحبت مى كند. درخصوص مزیت ها و برترى ارتباطات كلامى و یا غیركلامى در میان مردم، باید گفته شود كه زمینه هایى وجود دارد كه در آن مفاهیم ارتباطات كلامى و غیركلامى برهم منطبق اند مثلاً فن شاعرى یكى از این موارد است. یك شاعر خوب كلمات را با مهارت خاص به كار مى گیرد البته نه همانند كاربرد ارتباط كلامى و نه فقط به خاطر معانى آنها بلكه كلمات گاهى به خاطر صدا و آواهایشان به كار گرفته مى شوند و حتى گاهى به خاطر اینكه تصویر خاصى را در ذهن مخاطب ایجاد كنند، ساخته مى شوند. فرم یك شعر نیز به همان میزان كه مفاهیم آن مورد توجهند، داراى اهمیت است. نمونه دیگر براى نشان دادن تطبیق ارتباطات كلامى و غیركلامى به همدیگر، موضوع داستان هاى مصور است. كتاب هایى كه داستان هاى آن به صورت تصاویر گرافیكى طراحى شده اند، جایى كه كلمات و تصاویر به طور تلفیقى و هماهنگ مى توانند مفاهیم را انتقال دهند.
(مك لئود ۱۹۹۹)
همان طورى كه ملاحظه مى كنید، مفاهیم ارتباطات بیشتر در بخش ارتباطات بیرونى و حس هاى خارجى مورد بحث قرار گرفت. مواردى كه بیشتر، براى ارتباطات كلامى و غیركلامى از آنها استفاده مى كنیم. اما حس هاى درونى دیگرى نیز وجود دارند.
حس هایى كه درونى هستند و ما به هنگام ارتباط با خودمان از آنها استفاده مى كنیم. در اینجا منظور این نیست كه به فضاهاى ماوراءطبیعى واردشویم چراكه هنوز در دنیاى علوم انسانى همانند یك ذره اى در مقابل عظمت جهان هستیم. بگذارید جهت روشن شدن این نوع حس هاى درونى، سئوالى مطرح شود:
زمانى كه گرسنه ایم، چگونه این گرسنگى را درك مى كنیم؟ پاسخ بسیار ساده است. از طریق درك حس هایى كه منشاء گرسنگى به آنها مرتبط است و در بخش هوشیار مغزمان فعال اند. این همان ارتباط با خود است. در ارتباط با خود چگونه اعضاى بدنمان را در اطراف بدن خود حركت مى دهیم؟
از یك زیست شناس یا فیزیولوژیست و یا یك متخصص اعصاب و یا روانشناس یا حتى از یك فیلسوف این سئوال را بپرسید. قطعاً هریك از آنها مثال هایى را در ارتباط با خود شما خواهند گفت و مواردى را كه به طور مرتب اتفاق مى افتد، یادآورى خواهند كرد. همه اینها ارتباطات غیركلامى است.
ارتباطات خواه اینكه با دیگران باشد یا با خود فرد، از دیدگاه علمى زندگى، بسیار اهمیت دارد و نبود آن مى تواند كاملاً در زندگى فرد موثر باشد همان چیزى كه یكى از دغدغه هاى خاطر بشر در طول زندگى است.
یك روز درحالى كه از تلفن كردن ها به دیگران خسته شده ایم اگر تلاش كنیم تا با خودمان ارتباط برقرار كنیم، بشنویم كه دستگاه تلفن تكراركنان بگوید كه «تمامى مسیرها به سمت مشترك مورد نظر اشغال است و من به طور مرتب شماره شما را تكرار مى كنم.» در پایان باید اعتراف كنم كه دامنه فعالیت ارتباطات بسیار وسیع تر از آن است كه در این اندك گفته شود. در این مطالب تلاش براین بود تا نگاهى به كاربرد ارتباطات كلامى و غیركلامى داشته باشیم و در این خصوص به برخى از مفاهیم ارتباطات غیركلامى كه درگذشته مورد استفاده بشر بوده است اشاره شده و یادآور شوم كه زمینه هاى مختلف دیگرى نیز وجود دارند كه برخى از آنها را پذیرفته ایم و خود را با آن تطبیق داده ایم و برخى دیگر همانند جریان در ارتعاشات مغزى و غیره را كه آزمایشات و تجربیات كسب شده و مطالعات بیشتر مى توانند در توسعه و اشاعه آن موثر باشند

 

نوشته شده توسط مدیریت در  جمعه 12 اسفند 1384  و ساعت 12:03 ب.ظ

   ویرایش شده در - ساعت-

 

() نظر

 


  مطالب پیشین ..

 3 حمایت گسترده از کنفرانس بانکداری الکترونیکی [بانکداری الکترونیک]

 3 7 گام اساسی برای موفقیت برنامه‌ها در روابط عمومی

 3 زنان و توسعه ، وبلاگ و قدرت

 3 اولین کارگاه تخصصی "جنبه های الگوریتمی و اقتصادی، سیستم های شبکه ای و اینترنتی

 3 گزارش عملکرد سال ۱۳۸۴ وبلاگ

 3 مدیریت منابع انسانی

 3 کتاب های تازه: ترجمه متون یونسکو درباره جامعه اطلاعاتی

 3 واقعیت هاى ارتباطات غیركلامى

 3 فعالیتهای WSIS درسال 2006 نیز ادامه خواهد یافت

 3 سرزمین هایی با مرزهای شیشه ای (نقدی بر امپریالیسم رسانه ای)

 3 امپریالیسم فرهنگی در اینترنت

 3 وبلاگ رسانه ای كوچك حامل تحول

 3 اینترنت در ایران

 3 فناوری اطلاعـات، رویكردی نوین در اشتغال زایی

 3 روش های نامشروع روابط عمومی در جهان